19. veebruaril 2020 möödub 100 aastat Jaan Krossi sünnist!

Jaan Kross sündis 19. veebruaril 1920 Tallinnas, kasvas üles Kalamajas ning õppis Westholmi Gümnaasiumis ja Tartu ülikoolis õigusteadust. Kross alustas kirjanduses luuletajana, läks hiljem üle proosale ning sai tunnustatud ajalooromaanide loojaks. Jaan Kross on üks olulisemaid eesti kirjanikke, kes tõstis 1970. aastatest alates eesti ajalookirjanduse kõrgele kunstilisele tasemele. Krossi romaane on nimetatud eesti kirjanduse tüvitekstideks, mille ümber keerdub rahvuslik identiteet ja ideoloogia. Ta on kujutanud ajaloolisi isikuid, tuues neid unustusehõlmast lugeja teadvusse, seejuures kõrvale kaldudes omaaegsest ametlikust ajalookirjutusest. Krossi looming on ületanud eesti kirjanduse piirid ning muutunud maailmakirjanduse osaks.

Kross on tuntud eelkõige Eesti ajalool põhinevate teoste poolest nagu näiteks "Kolme katku vahel", "Keisri hull" ja "Professor Martensi ärasõit".
"Kolme katku vahel" on Jaan Krossi romaan, mis kujutab XVI sajandil tegutsenud Liivimaa kroonika autori, Tallinna eestlasest pastori Balthasar Russowi elukäiku ja teda ümbritsenud keskaegset linnamiljööd. Teost läbib teema, milliseid kompromisse tuleb teha selleks, et võõra võimu all oma põhimõtetest ja moraalist mitte loobuda.
"Keisri hull" ilmus 1978. aastal, on üks maailma tuntumaid eesti kirjandusteoseid. Teos on kirjutatud päevikuvormis, märkmeid teeb toimunu kohta väljamõeldud tegelane, Eeva vend Jakob. Huvitav on asjaolu, et "Keisri hullu" peategelane Timotheus von Bock ja teised romaanis märgitud kangelased on ka päriselt elanud. 2017. aasta seisuga on seda tõlgitud 22 keelde.
"Professor Martensi ärasõit" on 1984. aastal ilmunud Jaan Krossi ajalooline romaan eesti päritolu Vene diplomaadist ja õigusteadlasest Friedrich Martensist. Teos kujutab Martensi elukäiku tema surmaeelse tagasivaatena.
2020. aastat võib suisa nimetada Jaan Krossi aastaks. Juba jaanuaris avati Eesti Rahvusraamatukogus suurnäitus ”Maailma avastamine. Jaan Kross 100“. 15. veebruaril esietendus Eesti Draamateatris Jaan Unduski näidend „Suur Siberimaa“, 17. veebruaril avati Tallinna Kirjanduskeskuse Tammsaare muuseumis näitus „Olla laev. Jaan Kross ja meri”. Kirjaniku sünniaastapäeva tähistati ka Soomes, kus toimus pidulik seminar Helsingi keskraamatukogus Oodi. Seminaril esitleti romaani „Taevakivi“ tõlget (tlk Jouko Vanhanen), mis oli seni veel viimane soome keelde tõlkimata Jaan Krossi ilukirjanduslik teos.

Kross oli kolm korda abielus. Viimaseks abikaasaks oli luuletaja Ellen Niit, kellaga tal on kolm last – Maarja Undusk, Eerik-Niiles Kross ja Märten Kross.  Kross armastas Hiiumaal Kassaris oma suvesid veeta.

2020. aasta on Hiiumaa raamatukogudes Jaan Krossi aasta!
Jaan Kross "Wikmani poisid"
Jaan Kross "Kolme katku vahel"
Jaan Kross "Keisri hull"

Väljapanekud!

      Laenutusosakonnas -

 • Jaan Kaplinski 80
 • Jan Kaus 50

  Väliskirjandustoas - 

 • Jaanuarikuu sünnipäevalaste raamatunäitused:
  Umberto Eco
  Jack London
  J.R.R Tolkien

 

 

ELLU

LogoNordplus

Cultural Heritage for the Future.jpg

Go to top