PRESSITEADE

13. september 2022

Palju õnne 60. sünnipäevaks, Tõnu Õnnepalu!

Täna, 13. septembril, saab 60. aastaseks Hiiumaaga seotud kirjanik Tõnu Õnnepalu. Selle päeva tähistuseks valmis Hiiumaa valla videotervitus ja Hiiumaa TV kanalilt saab vaadata jutuajamist Tõnu Õnnepaluga, mis toimus Jaan Tootseni juhtimisel Hiiumaa esimesel kirjandusfestivalil. Õnnepalu sünnipäeva tähistatakse ka raamatukogudes üle Hiiumaa.
Hiiumaa valla videotervitus ja õnnesoovid:

https://www.youtube.com/watch?v=_mf3toZMujE

Tõnu Õnnepalu suhe Hiiumaaga sai alguse, kui ta 22-aastasena asus Hiiumaal Lauka koolis tööle bioloogia õpetajana. Talvel mööda Reigi põlde suusatades nägi ta Reigi pastoraati, mis tundus tühi olevat - üks korter oli selle pööningule alles jäänud. Reigi pastoraat oli esimene päris elukoht, mille ta enda sõnul ise endale leidis ja valis. Hiiumaal kirjutas ta oma esimesed proosajutud. Õnnepalu on öelnud, et tuli Hiiumaale selle mõttega, et ta kirjutab siin. Hiiumaaga on seotud ka tema teos “Paradiis” (2009), mis kulgeb oleviku ja mineviku vahel, viies lugejad ajas 20 aastat tagasi, mil ülikooli lõpetanud Õnnepalu asus elama Hiiumaale, millest saab autorile omamoodi paradiis.

Hiiumaa esimesel kirjandusfestivalil ütles Õnnepalu, et ei ole Hiiumaa tolmu jalgadelt pühkinud: „Tunnen siin ennast nagu paradiisis.“  Vaata Jaan Tootseni jutuajamist Tõnu Õnnepaluga Hiiumaa esimesel kirjandusfestivalil siit:

https://www.youtube.com/watch?v=cmyIcXS6z3U

Tõnu Õnnepalu 60. sünnipäeva puhul on kõikides Hiiumaa raamatukogudes väljapanekud Tõnu Õnnepalu loomingust. Käina raamatukogus toimus täna vestlusring „Õnnepalust Õnnepaluta“, Emmaste raamatukogus vestlushommik kirjaniku loomingust. Kõrgessaare raamatukogus on 30. septembrini avatud Tõnu Õnnepalu loodusfotode näitus.

Reedel, 16. septembril kell 20 stardib Kärdlast Pritsumaja parklast Vananaistesuve ööretk "Armastan Sind Paradiisi ja tagasi". Retk viib Tõnu Õnnepalu radadele - läbi Reigi otse paradiisi, Kalestesse. Teekonnal räägib Hiiumaa meistergiid Helgi Põllo. Kalestes juhib paradiisi käänulistel radadel retke Karin Poola. Retke lõpetab vestlus sooja teetassi ja pirukaga, räägitakse raamatu „Paradiis“ teemadel. Tagasitee sisustab Õnnepalu teostest katkete ettelugemine – valiku selleks on teinud Kärdla raamatukogu. Eeldatatav tagasijõudmine on enne keskööd. Pileti ööretkele saab soetada Fientast https://fienta.com/et/vananaistesuve-ooretk-hiiumaal-armastan-sind-paradiisi-ja-tagasi

Tänavune aasta on Hiiumaal kirjanduse teema-aasta, seda ajendatuna Hiiumaaga seotud kirjanike, sh Tõnu Õnnepalu, ümmargustest tähtpäevadest. Ka Hiiumaa esimene kirjandusfestival toimus Hiiumaa kirjandusaasta 2022 sündmusena.

Hiiumaa kirjanduse teema-aasta korraldaja on Hiiumaa turismiklaster koostöös Hiiumaa valla ja Kärdla raamatukoguga. Hiiumaa turismiklastri tegevusi toetab Euroopa Regionaalarengu Fond Piirkondade konkurentsivõime tugevdamise meetme kaudu.

Lisainfo:
Kristel Üksvärav
Hiiumaa turismiklastri juht
5156329
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
www.hiiumaa.ee

295452614 554142919734197 2650698620271079164 nVananaistesuvi Hiiumaal pakub palju tegevust!
Paljude teiste ürituste seas on tulemas kaks ööretke, milles Kärdla raamatukogu kirjandusaasta puhul kaasa lööb.

Vananaistesuve ööretk Hiiumaal "Armastan Sind Lossi ja tagasi"
stardib 9. septembril kell 20 Käinast Tuuletorni parklast.

Vananaistesuve ööretk stardib bussiga Käinast Tuuletorni parklast sumedal septembrikuisel reede õhtul kell kaheksa. Retk viib Suuremõisa lossi, mis sel aastal 250. juubelit tähistab.
Lugude kuulamist alustatakse koos meistergiidi Helgi Põlloga ühest Hiiumaa läbi aegade tähtsaimaist pühakojast - Käina kirkust. Seejärel vaadatakse üle Putkaste mõis, mis kuulus legendaarsele von Stackelbergide perekonnale ja mille esmamainimine jääb 1529. aastasse. Natuke peidus koht on täis ajalugu ja juhtumisi...

Suuremõisa lossis aetakse kummituste jälgi koos Sirje Heinmaga. Tassike teed ja väike ööamps kuulub reisi juurde. Hiiumaa kirjandusaasta puhul on Kärdla raamatukogu otsinud tagasisõiduks ettelugemisi raamatutest mis külastatud kohtadega seotud.
Eeldatatav tagasijõudmine alguspunkti hetk enne keskööd.
Pileti ööretkele saab soetada Fientast https://fienta.com/.../vananaistesuve-ooretk-hiiumaal... 
 
Vananaistesuve ööretk Hiiumaal "Armastan Sind Paradiisi ja tagasi"
stardib 16. septembril kell 20 Kärdlast Pritsumaja parklast.

See vananaistesuve ööretk stardib bussiga Kärdlast Pritsumaja parklast sumedal septembrikuisel reede õhtul kell kaheksa. Retk viib Hiiumaa kirjandusaasta puhul Tõnu Õnnepalu radadele - läbi Reigi otse paradiisi, Kalestesse.
Kogu teekonna räägib põnevaks Hiiumaa meistergiid Helgi Põllo. Esimene peatus Reigi pastoraadis. Seejärel jõudnud Kalestesse, juhib paradiisi käänulistel radadel Karin Poola, mille lõpetab vestlus sooja teetassi ja pirukaga, räägitakse Paradiisi-nimelise raamatu teemadel. Tagasitee sisustab katkete ettelugemine Kärdla raamatukogu hoolega valitud teostest. Eeldatatav tagasijõudmine alguspunkti enne keskööd.
Pileti ööretkele saab soetada Fientast https://fienta.com/.../vananaistesuve-ooretk-hiiumaal... 
300687833 5534851059886343 741758440210281262 n26. augustil tegi meile üllatusvisiidi haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas. Lukas kinkis raamatukogule värskelt trükist ilmunud raamatu „Oma aja laps“, mis kajastab tema isa, Endel Lukase mälestusi. Lukas salvestas isaga tehtud intervjuud aastatel 2006-2011, saades kätte mälestused, mis muidu oleksid tänaseks kadunud (Lukase isa suri 2012). Raamatus on oma koht ka Hiiumaalt pärit Terase suguvõsal.
Ministrit saatis Kärdla osavallavanem Aivar Viidik.

 

 

 

 

Külaline raamatukogus

rsz piltTäna külastas Kärdla Linnaraamatukogu Ameerika saatkonna pressi- ja kultuuriosakonna asejuht Christine Valentine.
Hea meel oli talle näidata avatud raamatukogu süsteemi: ID-kaardipõhist ustest sisenemist ja iseteenindusautomaati, mida saab kasutada personalivälisel ajal.
Diplomaat leidis, et see on hea kliendikeskne süsteem ja näitab suurt usaldust kogukonna vastu.
Kohtumisel räägiti koostööst, mida on tehtud ja mida saab tulevikus teha.
Valentine kinkis direktorile nimelise pühendusega raamatu "Ameerika sajand. USA ja Eesti suhete sada aastat". Teise eksemplari sai raamatukogu.

 

 

 

FB 960x720pxSuur mõistatamismäng „Avasta Eesti raamatukogusid“.

Raamatukogude aasta raames toimub 1. maist kuni 1. oktoobrini suur mõistatamismäng „Avasta Eesti raamatukogusid“.
Et mööda erinevaid ja erilisi raamatukogusid rändamine kaasahaarav oleks, on loodud templimäng.
Oma rännakute jooksul saad lahendada spetsiaalselt loodud mõistatusi ja koguda templeid raamatukogudest, kuhu rännakud viivad.
Ülesanded on välja mõelnud viis Eesti kirjanikku – Leelo Tungal, Jaan Malin, Indrek Koff, Karl Martin Sinijärv ja Tarmo Vahter. Lastele on eraldi mõistatused koostanud Eesti Lastekirjanduse Keskus.

Osalemiseks:
📍Külasta erinevaid raamatukogusid.
📍Küsi raamatukoguhoidjalt lahendamiseks ülesanne.
📍Lahenda see ära ja palu enda templipassile tempel.
📍Kui oled kokku kogunud viie erineva raamatukogu templid ja templipass on täis, siis anna see raamatukoguhoidjale ning osaledki auhinnaloosis.

Esimese viie templi saamiseks tuleb lahendada ülesanded, aga see ei tähenda veel sugugi, et rännak tuleks lõpetada. Kui esimene templipass saab täis, siis saab raamatukogust küsida uue ja asuda seda täitma.
Need, kellel on kokku kogutud 10 templit, osalevad loosis kaks korda. Need, kel 15 templit, osalevad loosis kolm korda ja nii edasi.
Auhinnaloos toimub 20. oktoobril. Võitjatega võetakse otse ühendust!

Kohtumiseni Kärdla raamatukogus! 💁‍♀️💁
Salakamber raamatukogus 🤫
Kärdla Põhikooli kirjanduse õpetaja Tiia Palmiste jagas meiega rõõmu ning kirjutas nii:
"Tänavusel loovkirjutamise võistlusel oli üks kirjutamisteema "Salakamber raamatukogus". Teemasid oli kokku 10.
Kui tavaliselt õpilased kirjutavad loovjutu, siis sel aastal valis Riko Rajaveer kirjutamiseks luulevormi. Sellega õnnestus Rikol saavutada loovkirjutamise võistluse II-III koht.
Olen siiralt rõõmus, et üks 7. klassi noormees valib kirjutades žanriks luule ja veel niisugusel teemal.
Et rõõmu mitte endale hoida, saadan selle luuletuse ka teile. Räägib see ju raamatukogust ning on pealegi vaimukas ja humoorikas".

Salakamber raamatukogus
 

FB 940x788pxRaamatukogude aastal loeb kogu Eesti!
2019. aastal Soomest alguse saanud lugemist propageeriv algatus Lugemistund/ Read Hour on tänavu esmakordselt üle-eestiline.
8. septembril kell 13-14 on KÕIK oodatud lugema – oma kodus, tänaval, koolis, lasteaias, kasvõi puu otsas ning seda koos sõprade, pere või lihtsalt sama piirkonna lugemishuvilistega. Kui sel kellaajal pole mahti lugemistunnis osaleda, siis leia endale sobiv aeg, et tunnike raamatut lugeda ning nii raamatukogude aastat tähistada.

“Lugemistund”  on positiivne meeleavaldus lugemise ja raamatute poolt, mis sai alguse Soomest 2019. aastal ja on laienenud rahvusvaheliseks ettevõtmiseks. Selle eesmärk on innustada lapsi ja noori lugema, luua lugemisele oma pidupäev ja edendada vestlust lugemise üle.

Eestis osaleti kampaanias esimest korda 2021. aastal Soome Instituudi eestvedamisel. 
Tänavu on “Lugemistund” osa raamatukogude aasta programmist ning esmakordselt üle-eestiline. Kaasa löövad koos raamatukogud üle Eesti, Soome Instituut, Tartu Noorsootöökeskus, Diggiloo-projekt. Eesmärk on algus panna iga-aastasele traditsioonile, kus 8. septembril tähistatakse üheskoos lugemist!

Lugemistunni” aktsioon toimub 8. septembril kell 13-14. Kui sellel kellaajal liituda ei saa, siis vali mõni muu endale sobiv tund raamatu seltsis aja veetmiseks.

Näitamaks, et meid on palju, tee endast lugemas või oma raamatust pilt/video ja postita see ühismeediasse kasutades #lugemistund #readhour #raamatukogudeaasta. Võid ka kirjutada, miks on haarasid lugemiseks just selle raamatu. Nii saame hulgaliselt uusi lugemissoovitusi!

Head raamatukogude aasta jätku!

book 1283865 1920Sel suvel on Kärdla raamatukogu avatud esmaspäevast reedeni kell 10-18.

Nädala­vahetustel ja pühade ajal saab raamatukogu teenuseid kasutada iseseisvalt, kella 6-st hommikul kuni kella 22-ni õhtul.

Kuidas on avatud raamatukogu teenus lugejate poolt vastu võetud ja kuidas raamatukokku sisse pääseb, saad täpsemalt lugeda Hiiu Lehes ilmunud artiklist: http://www.hiiuleht.ee/.../kardla-avatud-raamatukogu.../

 

 

kirjanduse aasta logoHiiumaa esimene rahvusvaheline kirjandusfestival toimub 1.-3. juuli 2022
Kärdla sadama alal 📚📚📚

Festivaliga on soov tõsta esile raamatute ja lugemise olulisust ning kirjalikku eneseväljendusoskust. Pöörata tähelepanu Hiiumaaga seotud kirjanikele ja kirjandusele. Festival on Hiiumaa kirjanduse aasta tähtsündmus, kus on loomulikult kohal ka Hiiumaa raamatukogud!
Viime läbi raamatu voltimise töötuba (reedel ja laupäeval) ning lastele õpetame tuulelipu tegemist (laupäeval), tutvustame ja laenutame Põhjamaade kirjandust! 📖📖📖
Asume Raamatutelgis!

Kirjandusfestivali korraldab Hiiumaa turismiklaster koostöös Kärdla raamatukoguga ja Hiiumaa vallaga. Koostööpartnerid: Soome suursaatkond, Rootsi suursaatkond, Norra suursaatkond, Taani suursaatkond, Goethe kultuuriinstituut, Soome Instituut, Taani kultuuriinstituut, Eesti lastekirjanduse keskus, SA Hiiumaa Sadamad. 
 
Kogu festivali kava näed siit:
H. Kõmmus17. mail toimus raamatukogude aasta raames üle-eestiline kaugtööpäev, kus enam kui 170 raamatukogu pakuvad huvilistele võimalust kasutada raamatukogusid kontorina 💻
 
Selline võimalus on Kärdla raamatukogus kõigile tasuta kättesaadav tööpäeviti kella 10.00-18.00 ja L 10.00-14.00 💻💻💻
Avatud raamatukogu teenust saavad kasutada registreeritud lugejad alates 16. eluaastast iga päev 6.00-22.00 💻💻💻
Mida veel saab avatud raamatukogus teha?
🤓 Laenutada ja tagastada raamatuid/ajakirju, kui ei ole ületatud laenutustähtaega
📚 Saab kätte eelnevalt reserveeritud raamatud
📖 Kasutada lugemissaalis avalikku arvutit, lugeda ajalehti ja ajakirju
🖨 Printida
⏳ Õppida
🥳 Veeta vaba aega
Meie raamatukogus on ennast kaugtööpäeva puhul sisse seadnud rahvaluuleteadur Helen Kõmmus!
Üle-eestilist kaugtöövõimaluste kaarti näed siit: https://www.raamatukogudeaasta.ee/.../kaugtoovoimaluste.../

img 165420. aprillil korraldas Kärdla linna­raamatukogu ukrainlastele keelekohviku, järgmine keelekohvik avatakse sealsamas teisipäeval, 3. mail.
Kohvikus, nagu ikka, olid linadega kaetud lauad, kohv-tee ja vesi ning eesti kommid ja šokolaad. Kohvikulisi oli ümber laua 13 ja üks tool jäi vabaks.
Alustuseks vabandas raamatu­kogu direktor eelmisel korral Ukraina kaardiga tekkinud väikese segaduse pärast. Panime kaardi ekraanile ja vaatasime uuesti üle, et kõik oleks õieti ja kohal­olijad kaardile märgitud. Siis tutvus­tasime ukrainlastele Viktor Rõbtšenkot, kes on valla­valitsuse kriisikoordinaator ja otsekontakt ukrainlaste jaoks. Alustuseks tegime jää­murdmiseks nimemängu. Mäng nägi välja nii, et esimese osaleja käes oli pall ja ta ütles: Mina olen Annely (näiteks) ja andis palli naabrile. Naaber ütles: Tema on Annely, mina olen Kerli ja andis palli järgmisele. Järgmine ütles: Tema on Annely, tema on Kerli, mina olen Viktor ja andis palli edasi. Iga järgmine osaleja pidi ütlema nimesid algusest peale.
Edasi saad lugeda siit: Hiiu Leht

 

ukrainlased5. aprillil toimus Kärdla linnaraamatukogus hiidlaste ja ukrainlaste kohtumine, kus raamatukogu direktor Annely Veevo rääkis teenustest, mida pakuvad raamatukogud (kaugtöö ja õppimise võimalus, dokumentide skaneerimine, printimine, arvutite kasutamine jms). Kärdla politseijaoskonna juht Moonika Raudsepp andis üldinfot Ukraina sõjapõgenike kohta Eestis ja Hiiumaal, rääkis sellest, et politseinike poole võib alati oma muredega pöörduda, ning tutvustas Kärdla konstaablit Otto Grünbergi. Hiiumaa Arenduskeskuse ettevõtluskonsultant Ilmi Aksli tegi lühikese esitluse Hiiumaast. Pärast seda märgiti Ukraina kaardile, kust keegi tulija on pärit ning hiidlased näitasid kaardilt oma kodukohti. Lepiti kokku, et järgmine kokkusaamine lepitakse kokku meili teel. Täname kõiki osalejaid, eriti meie oma kohalikku ukrainlast Oleg Samorodnõid tõlkimise eest ja Hiiumaa Kööki ja Pagarit ning Hiiumaa Arenduskeskust kohvilaua katmise eest.
Edasi saad lugeda siit: Hiiu Leht

 

 

FB bänner Lugemisisu2021 2022Eesti Lastekirjanduse Keskuse lugemisprogramm „Lugemisisu“ on taas jõudnud ka Kärdla raamatukokku. Programmi eesmärgiks on innustada 5–10-aastaseid lapsi lugema, pakkudes juurde mängulist lisategevust ja raamatukogude teematunde.
1.-4. klassi lapsed saavad raamatukogudes ise valida lugemiseks põnevat uudiskirjandust, mida soovitab ka lastekirjanduse keskus. Loetud raamatud paneb laps lugemispassi kirja ja täidab kaasnevad ülesanded. Kooliaasta lõpus premeeritakse kõiki viis raamatut läbi lugenud ja lugemispassi täitnud lapsi lugemisdiplomiga.
Lasteaialapsed saavad lugemisprogrammis osaleda rühmana, kus õpetaja abiga tegutsetakse raamatutega ühiselt.
Lugemisprogramm kestab raamatukogudes 1. oktoobrist 2021 kuni 31. maini 2022.
Lugemisprogrammi toetab Kultuuriministeerium.

Lugemisprogrammi lisainfo ELK veebilehel.

P.E.Rummo20. ja 21. jaanuaril saab jälgida Eesti Kirjandusmuuseumi lehelt konverentsi "Ükskord ennepuiste. Paul-Eerik Rummo 80".
Päevakava ja link konverentsile: Ükskord ennepuiste

 

 

 

 

 

 

 

Nukits FB newsfeed banner 720x604pxEesti Lastekirjanduse Keskus kutsub 6–13-aastaseid lugejaid valima Nukitsa konkursil oma lemmikkirjanikku ja -illustraatorit. Hääletada saab 6. jaanuarist kuni 23. veebruarini 2022 nii raamatukogudes üle Eesti kui keskuse veebilehel.

Nukitsa konkurss on Eesti Lastekirjanduse Keskuse lugejaküsitlus, mis toimub iga kahe aasta järel ning leiab aset juba 16. korda. Ettevõtmise eesmärgiks on väärtustada lasteraamatuid, populariseerida lugemist ning tunnustada meie lasteraamatute autoreid ja kirjastajaid. Konkursil annavad viimase kahe aasta algupärastele lasteraamatutele tagasisidet noored kirjandussõbrad ise.
Lapsed saavad hääletada autorite poolt, kes avaldasid 2020. ja 2021. aasta jooksul algupärase lasteraamatu.Et kahe aasta jooksul ilmunud teoste hulk on suur, on lugejatele abiks eelnevalt kitsendatud nimekiri, millesse valiti sada raamatut.

Lastekirjanduse keskuse direktor Triin Soone sõnul on võit Nukitsa konkursil üks valdkonna hinnatumaid tunnustusi, sest auhinna saajad valivad välja lapsed ise. „Rõõm on tõdeda, et meie lastekirjandus elab parimaid aegu – aastas ilmub mitusada omamaist lasteraamatut, mille seast leiab häid jutu- ja pildiraamatuid väga erinevale vanusele, huvile ja ka lugemisoskusele. Seega on konkursi sõel tihe. Et konkurss oleks lastele siiski hoomatav ja hääletamine jõukohane, valivad lapsed oma lemmikuid 100 raamatu seast”, lisas Soone. Kõrvale jäid kordustrükid, väikese levikuga ning vähest lugejate tähelepanu pälvinud raamatud. Samuti jõudis igast sarjast nimekirja vaid üks osa.

Võitjad kuulutatakse välja auhinnapeol, mis toimub 2. aprillil 2022 lastekirjanduse keskuses. Võimaluse korral kutsutakse peole ka hääletuses osalenud lapsi üle Eesti ning neil on võimalik oma lemmikautoritega kohtuda. Enim hääli saanud kirjanik ja illustraator saavad auhinnaks Nukitsa pronkskuju ja rahalise preemia.

Nukitsa konkurssi korraldab Eesti Lastekirjanduse Keskus iga kahe aasta tagant alates 1992. aastast. Varasemate laureaatide hulka kuuluvad näiteks kirjanikud Ilmar Tomusk, Andrus Kivirähk, Kristiina Kass ning kunstnikud Hillar Mets, Heiki Ernits, Edgar Valter jt. 

Ootame lapsi raamatukokku oma lemmikkirjanikku ja -illustraatorit valima! 

TOP 2021

Noor loeb plakat 02 2022 ek 002Tallinna Keskraamatukogu ja Eesti Noortekirjanduse Ühing korraldavad 1.-31. märtsini taas üle-eestilise hääletuse „Noor loeb“. Noori vanuses 13-26 oodatakse aadressil bit.do/noorloeb hääletama, millised möödunud aastal ilmunud noorteromaanid meeldivad neile kõige enam. Hääletusel osalenute vahel loositakse välja põnevat noortekirjandust kirjastuselt Tänapäev. 

Hääletuse tulemusena selguvad:

  • parim eesti autori romaan
  • parim tõlkeromaan
  • ilusaim kaanepilt
 

 

 

2021

2020

2019

2018

2017

 

      Väljapanekud

      Laenutusosakonnas 

  • Hiiumaast ja hiiumaist
  • Viiu Härm 80

      Väliskirjandustoas 

  • Suvised lood

      Lastekirjandustoas

  • Ilmar Tomusk. Mika Keränen. Kadri Lepp

      Näitused

  • Irina Tammise käsitöö esemete näitus "Nopped"

 

LAENUPILET 1

Loe raamatukogus digilehte

Go to top