Uudiskirjandus

 

 Meediakajastused

 

 E raamatukogu

 

 Laste ja noorteleht

Detsember

5.12 - Kõrgessaare raamatukogu 75 sünnipäevapidu pikaaegsete lugejate, raamatukogu sõprade ja kolleegide seltsis.
10.12 - Päkapikud tegutsevad - raamatukogu huviklubi naised kogunesid, et teha pühadeks kingikotid üksi elavatele eakatele. Kirjanduse poolelt lugesime valikuliselt  Vaapo Vaheri Hiiumaa kirjanduse lugu – Gustav Feliks Rinne, P.-T. Tüür,  Mati Soonik, Agu Tammeveski jt.
20.12 - Luulehommik – lasteaed Vigri rühm Konnakesed käisid raamatukogus, kus lugesime lihtsaid luuletusi, mida jõuluvanale esitada.

November 

25.11 - kodanikupäeva puhul kogunesime ja pidasime oma väikese kodanikupäeva. Tänasime Liiat purgi meega tema innustava tegevuse eest ning leiab kõigi kohta alati midagi meeldivat öelda. 28-l  novembril  on Kaljo Põllu 85-s sünniaastapäev, kes sündis Kõrgessaare vallas Kopa külas. Vaatasime tema tehtud kunsti  ja raamatuid
26. 11 -  Vigri rühm Konnakesed käisid maailmaruumist teadmisi saamas .Päike, kuu ja tähed said selgeks ning pisut rääkisime ka kosmonautidest
26.11 - Katrin Sarapuu Hiiumaa arenduskeskusest viis läbi koolituse „ Hobist ärini – ideemäng“ Moodustati meeskonnad , veeretati täringut ja mängulaual tuli tuntud inimese pilt  või loominguline ülesanne, mille lahendamise nimel tuli ikka aju pingutada. Oli tore ja pani uut moodi mõtlema.
26.11 - kohtumine Kõrgessaare osavalla sotsiaaltöötaja Pille Näksiga
26.11 – Vigri rühmas Kalakased - lugesin Pipi Pikksukka ja vaatasime pilte Pipist, Karlssonist ja Vahtramäe Emilist 25.11 - kodanikupäeva puhul kogunesime ja pidasime oma väikese kodanikupäeva. Tänasime Liiat purgi meega tema innustava tegevuse eest ning leiab kõigi kohta alati midagi meeldivat öelda. 28-l  novembril  on Kaljo Põllu 85-s sünniaastapäev, kes sündis Kõrgessaare vallas Kopa külas. Vaatasime tema tehtud kunsti  ja raamatuid.
11.11 - Vigri rühmas Konnakesed - lugesin ette Pipi Pikksukka ja rääkisin raamatu autorist Astrid Lindgrenist.

Oktoober

29.10
-  Vigri rühm „ Kalad“ käisid raamatukogus,et teada saada, mida talv suvel teeb? Rääkisime aastaaegadest, miks ja kuidas need tekivad, mis on igale aastaajale omane ja lugesime teemakohaseid raamatuid
29.10 – raamatukogu huviklubi seekordsel kogunemisel rääkisime Anna Haavast (155 aastat sünnist) ja lugesime tema luuletusi ning Hiiumaa juubilaridest -  Erkki –Sven Tüüri  60 ning Ülo Ilmar Soosteri  95 sünniaastapäevast. Ülo Sooster sündis 17. okt. 1924 Hiiumaal Ühtri külas. Sooster oli 6 aastat Karaganda vangilaagris ja varajase surma asjaolud on segased. Ü. Soosteri loomingule on iseloomulik Hiiumaad meenutavad kadaka ja kala motiiv. Kunstiku teoseid vaatasime I.Kabakovi raamatust „ Ülo Soosteri piltidest.
29.10 -  lasteaed Vigri Kalade rühm raamatukogus  -  Caterine Zaripi illustreeritud raamatud

23.10 - lasteaed Vigri Konnakeste rühm raamatukogus - Raamatuga sõbraks
22.10  - militaarne Tahkuna - ringsõit Tahkuna poolsaarel, Militaarmuuseumi külastus,  Tahkuna luules
Oktoober - Eesti kirjanduse kuu: Ave Alavainu, Mare Murumetsa, Andrus Kasemaa ja Tõnu Õnnepalu luule

September

24.09 - Kõrgessaare raamatukogu huviklubi kogunes sügishooaja alustamiseks ja meenutamise – tähistamise põhjuseid oli palju. Augusti tähtsaim sündmus oli loomulikult 30 aastat Balti ketist – kohalolijate hulgast käisid Rapla lähedal käest kinni hoidmas Luisa, Ooli ja Leelo. Kõik üksikasjad ei ole meeles, aga see tunne - seda mäletasid kõik.
Septembris sai Ristna tuletorn 145 aastaseks. Luisa luges Jaan Vali raamatust „ Eesti tuletornide ajalugu“, et Ristna tuletorn valmis 1874. aastal Prantsusmaal valmistatud osadest, 1875 lisati 7 puudane vasest udukell. Esimeses maailmasõjas 1917-l aastal lasti tuletorn saksa sõjalaevadelt auklikuks nii, et ta vaevu püsti jäi. 1921 tehti remont ja valati metallkonstruktsioonile ümber betoonsärk ning tuletorn sai uue välimuse.

22.09 - Ülendi ohvripärna süütamisest möödus 30 aastat. Lugesime Ave Alavainu luulekogust „ Minevikulaulud“,  „ Ohvripuu“ põlemine.
September on eesti toidu kuu. Kohandasime selle Hiiumaa toidu päevaks. Kõik võtsid kaasa midagi kodus valmistatud  – marineeritud pihlakad, pihlaka-õuna moos, kibuvitsa-punasesõstra moos, ebaküdoonia-suvikõrvitsa moos, ploomi ja kõrvitsamoos, valenutella, terviseamps (mustsõstar, küüslauk, ingver, jõhvikas, mesi blenderdatud) hapukurgid, sibulapirukas, mustsõstra, pihlaka ja pohla krõpsud jne. Peale pikka suve oli tore kokku saada!

Juuni

04.06 - 18.06 - Lauka lapimuttide ja raamatukogu huviklubi naiste talviste tegemiste väljapanek

03.06 - 02.08 - Laulupeo lainel

Mai

15.05 - mai on looduskaitse kuu ja seekord rääkisime looduskaitse ajaloost, eesti punase raamatu loomadest, lindudest, taimedest, erinevatest metsakooslustest, vääriselupaikadest jne, jne., abiks kasutasime teemale vastavat kirjandust. Teeme ära nurmenuku talgute järellainetuses uurisime - määrasime nurmenukke, aga arutlesime ka prügisorteerimise ja säästliku tarbimise üle. Juunis teeme koos Lauka lapimuttidega ühisnäituse,seega sai arutletud ka näitusele minevate eksponaatide üle. Liia tehtud pirukad ja Ene kook koos estragoni-piparmündi teega aitas pika ja sisuka pealelõuna edukalt läbi viia. (vaata pilte)

03.05 - Vigri lasteaia rühm "Konnakesed" käisid raamatukogus, kus lugesime ja vaatasime raamatuid Muumitrollist, karupoeg Puhhist ning nende sõpradest. (vaata pilte)

Aprill

30.04 - Proviisor Krista Luuk rääkis, milliseid ravimeid peaks sisaldama koduapteek - mis oleks hädavajalik, mis võiks olla, mida kasutada põletuste, peavalu, kõhuvaevuste jms. puhul. Unetuse ja magamisega seotud mõningad müüdid said ümber lükatud ja mõni asi sai selgemaks. Arutati allergiate, aegunud ravimite ja ravimtaimede kasutamise üle. Ikka jälle targemad, selline oli toreda pealelõuna kokkuvõte. (vaata pilte)

30.04 - Kalakese rühma lapsed käisid raamatukogus. Seekord tegime kindlaks, kuidas ära tunda nõida, millised on nõia kõige iseloomulikumad tunnused ja kes on nõia abilised ning lugesime õpetlikke lugusid. Lisaks on 30. aprill ka naljapäev, seega rääkisime, kuidas ja kus aprillinaljad alguse said ning kuidas erinevates maades seda tähistatakse. Peale Eesti on 30. aprillil kombeks nalja teha ka Norras ja Saksamaal. (vaata pilti)

09.04 - lähenevate kevadpühade ootuses valmistasime Anne Allikase juhendamisel nn kasepesa ja kaunistasime tibude, jäneste ning vutimunadega. Kena oli! (vaata pilte)

05.04 - Lasteaed "Vigri" rühm "Konnakesed" käisid vaatamas mänguasjade näitust ning seekord võis näituselt igaüks korraks sülle valida kõige enam meeldinud mänguasja. Pärast rääkisime kevadest - kuidas aru saada, et kevad on saabunud, kes siis tulevad või ärkavad ja miks emad-vanaemad aeda kiirustavad? (vaata pilte)

Märts

26.03 - "Vigri" lasteaia "Kalakeste" rühma lastega rääkisime kevadlindudest - rasvatihane, kuldnokk, künnivares, linavästrik, lõoke, pääsuke ja ööbik. Vaatasime pilte, et lind õues ära tunda, rääkisime, mida erinevad linnud söövad, kuidas pesa ehitavad ja kuulasime, kuidas laulavad.

19.03 - emakeelepäeva tähistamiseks oli raamatukokku kutsutud Lauka Põhikooli eesti keele õpetaja Siiri Pielberg. Alustuseks rääkis Siiri emakeelepäeva tekkimisest ja tähistamisest, laste meelest ilusamate eesti keele sõnade otsingust ja muust teemaga seonduvast. Ainult teooria ei vii kuhugi, seega alustati praktiliste tegevustega - tehti luuletusi (mis ka esitati) ning mängiti sõnakaardimänge. Elevust jagus ja targemaks saime ikka ka. (vaata pilte)

05.03 - väike seltskond kogunes lihaheite- ehk vastlapäeva tähistama. Lugesime, kuidas vanasti vastlaid tähistati, millised olid uskumused ning vastasime päevakohastele mõistatustele. Sõime vastlakukleid ja jõime punast teed ning mõni tegi isegi pisikese vastlasõidu. Igati meeldiv pärastlõuna! (vaata pilte)

Veebruar

19.02 - Vabariigi aastapäeva ootuses viisime läbi isamaalise luule päeva. Lugesime Kalju Lepiku, Marie Underi, Minni Nurme, Betti Alveri, Lydia Koidula, Juhan Liivi ja Valter Kruudi luuletusi. Päevakohase kompositsiooni valmistas Anne Allikas. Õnnitlesime sünnipäevalast ning jätkasime laulupeo lainel - igaüks rääkis oma varasematel laulupidudel osalemise muljeid. (vaata pilte)

12.02 - lasteaed "Vigri" rühm Kalakesed on raamatukogu sõbrad - tõid ilusa isetehtud kaardi kingiks, sest lähenemas on sõbrapäev. Rääkisime sõpradest ja sõprusest ning et kõik head kaaslased ei ole sõbrad. Lugesime teemaga seotud raamatuid. (vaata pilti)

Jaanuar

25.01 - seaastale pühendatud näitus "Vennas tal metsas, ise kasvab talus, mõlemale tuhnimine on elu alus", kus on väljas erineva kuju, vormi ja suurusega sigu. Näituse eksponaate on toodud Paladelt Paopeni ja isegi Käinast, üle 10 inimese. Seega, siga on haruldane! (vaata pilte)

22.01 – töötukassa töötuba. Karjäärinõustaja Pille-Riin Persidskaja tutvustas Töötukassa teenuseid ja võimalusi. (vaata pilti)

15. 01 - Vigri rühm Konnakesed käisid kuulamas, mis erinevus on lõuna- ja põhjamaa loomadel. Kasvatajad laenutasid rühma kaasa vastavasisulisi raamatuid. (vaata pilti)

15.01 - Sel suvel toimub laulu – ja tantsupidu ning pole Hiiumaal sellel alal suuremat asjatundjat kui Helle-Mare Kõmmus – seega kutsusime ta raamatukokku külla. Helle–Mare rääkis toimuvast peost üldiselt, siis Hiiumaa tantsurühmadest ja laulukooridest, saime teada telgitagustest tegemistest ning ülevaate ka tantsu – ja laulupidude ajaloost. Kahel korral tuli tõdeda, et saarlased on meitest ette jõudnud, aga see ei rikkunud sugugi meeleolu. Lõpuks esitasid Luisa ja Helle-Mare Kõpu meeste polka, et täpselt aru saada, mille poolest erineb see hiidlase polkast. (vaata pilte)

 

      Väljapanekud

      Laenutusosakonnas 

  • Kärdla linna ajalugu
  • Aia kujundamine

      Väliskirjandustoas 

  • Penny Vincenzi
    Vladimir Nabakov
    Milan Kundera

      Lastekirjandustoas

  • Nõialood volbriööks

      Näitused

  • Marian Lavingu käsitöö ehete näitus "Voolamise võlu"

 

LAENUPILET 1

Go to top