Uudiskirjandus

 

 Meediakajastused

 

 E raamatukogu

 

 Laste ja noorteleht

Detsember
05.12 - Anne Allika juhendamisel õpiti valmistama männikera jt. lauaseadeid. Seadete valmistamiseks sobivad paremini just männi, nulu või jugapuuoksad. Samal päeval oli Kõrgessaare raamatukogu 73-s sünnipäev, mida tähistasime Elleni valmistatud koogi söömisega. (vaata pilte)
12.12 - lasteaed Vigri vanem rühm Kalakesed käisid raamatukogus uurimas maailmaruumi kohta - tähtsamad planeedid, tähed ja koguni galaktika, miks on öö ja päev ning aasta-ajad? Põhjalikumalt rääkisime päikesest, kuust ja maast. Jõulude ootuses on raamatukogus näitus "Inglid ja päkapikud", mida lapsed samuti vaatasid ning eriti vahva, et päkapikk lõi lastele ka tantsu. (vaata pilte)

November
13.11 - lasteaed Vigri rühm Kalad käisid raamatukogus Astrid Anna Emilia Lindgreni 110-t sünniaastapäeva tähistamas, rääkides A.Lindgreni eluloost ning tema raamatutest ja lugedes ette katkendeid Pipi Pikksukast, Vahtramäe Emilist, Madlikesest ja Bullerby lastest. (vaata pilte)
14.11 - kogunesid raamatukokku lapitööhuvilised, kes Liia Toomi juhendamisel õppisid lappide kokkupanemist palkmaja stiilis. (vaata pilte)
21.11 - lasteaed Vigri noorem rühm Konnad käisid raamatukogus, et kuulata, milliseid töid vanasti talus tehti. Selgeks said talus elavad loomad-linnud ning milleks neid vaja oli, samuti see, kes mismoodi häälitseb. Loomulikult vaatasime ohtralt temaatilisi raamatuid.
27.11 - Raamatukogu huviklubi naised kogunesid kätt proovima keefiritrükiga. Idee autor oli Liia Toom ning tulemused väga ilusad. Kirjandusliku poole sisustas Luisa, esitades luuletusi „Hiiu luule raamatust“. Põhjalikumalt tutvustati Gustav Feliks Rinnet, kes korraldas 150 aastat tagasi Hiiumaa esimese laulupüha ning tegeles raamatute laenutamisega Reigi raamatukogust. Teine tähtis mees, kelle tegemistega tutvusime oli Pühalepa valla mees Johann Mey. Suuremõisa vallas sündinud mees mõõdistas merealasid ja koostas merekaarte ning koostas esimese eestikeelse lootsiraamatu. Kõigest täpsemalt ja põhjalikumalt saab lugeda MTÜ Hiiumaa Merekultuuri Seltsi poolt välja antud raamatust „Eesti loots“ (2017). (vaata pilte)
29.11 - Raamatukogus valmistasid jõulukaarte kodutütred ja noorkotkad. (vaata pilte)

Oktoober
02.10 - „Viinakuu väljanäitus“ Näitusel on erikujulised alkoholipudelid läbi aegade mahuga 0,02 – 3 liitrit. Vanim alkoholinõu on veinikann aastast 1818, poest mitte saadaolev eritellimusel valmistatud Tiina Tauraite „Pipar ja viin“ pudel ning rohkelt erikujulised pudelid. (vaata pilte)
03.10 - Lasteaed Vigri vanema rühma lapsed käisid raamatukogus. Seekord rääkisime Leelo Tunglast, kes tähistas suvel 70. sünnipäeva. Ette lugeokt. 17 001sin luuletusi raamatutest „Porgand töötab porgandina“, „Konn kobrulehe all“ ja „Vana vahva lasteaed“ ning mitmed luuletused ajasid lapsi südamest naerma. Väiksemaid lõike lugesime raamatust „Kristiina, see keskmine“. (pildil)
03.10 - kogunes raamatukogu huviklubi, et alustada sügisese hooajaga. Arutasime, mida soovivad teha käsitööhuvilised ja millest huvituvad kirjandushuvilised. Seekord lugesime Läänemaa muuseumi toimetisi (XX), kus kirjutatakse Läänemaa autoomanikest enne esimest maailmasõda, sh. Hiiumaa autoomanikest. Humoorikas on lugu Hiiumaalt õhtusel ringsõidul, kus kohtuvad hobuvankriga talumees ja auto. Talumees jätab hobuse koos vankriga teele ja põgeneb metsa… 3 päeva hiljem ilmub koju ja teatab, et nüüd on kindel - kurat ise on saabunud Hiiumaale, kole heledate põlevate silmadega ja vihaselt urisev. (vaata pilte)
17.10 - Täiskasvanud Õppija Nädala raames toimus Kõrgessaare raamatukogus seekord tekstiili värvimine külmvärvidega. Vastavalt soovile kaunistati T-särke, laualinikuid vms. Värv kanti pintsli või pihustiga riidele, kuivatati fööniga ning kinnistati triikimisega. Siidivärve on väga lihtne kasutada. Värvide ja pintslite ostmist töötubade läbiviimiseks rahastas Euroopa Sotsiaalfond. 25.10 toimus järeltöötuba huvilistele, kes õigel päeval osaleda ei saanud. (vaata pilte)

Juuni
13.06 - kell 14 sai Kõrgessaare raamatukogus kuulata ja vaadata pilte Hüllo -Kristjan Simsoni reisimuljetest Athose saarele. Põhja-Kreekas asuval poolsaarel asub autonoomne mungariik 20 õigeusu kloostriga. Naissoo sisenemine autonoomsesse riiki kehtib lisaks inimestele ka elusloodusele. Ainuke erand on tehtud kassidele( isased kassid ju hiiri ei püüa.)
Loodus oli mägine ja imeilus, jutt huvitav ning aeg kulus kiirelt. (vaata pilte)
14.06
- toimus Lauka lapimuttide ja raamatukogu huviklubi naiste kohtumine. Teati küll tegijaid tööde kaudu,aga mitte inimesi. Ühiselt vaadati näitust, tutvuti majaga ning oma tegemistest ja hobidest räägiti hapukurgivõileiba ning muffineid süües, peale rüübati marjabooli. Koju mindi targemana, rõõmsamana ja edaspidi lubati nii kohtumisi kui koostööd jätkata. Kaunist suve! (vaata pilte)

Mai
16.05
- raamatukogu huviklubi kogunes, sest põhjuseid oli lausa mitu. Kõige tähtsam oli Õie soliidse numbriga juubel ning loomulikult said juubilarile osaks head soovid ning lilled.Seekordseks kirjanduslikuks teemaks olid ravimtaimed ja nendega ravimine. Kodust olid kaasa võetud vastavasisulised raamatud ning neid tutvustati ka teistele. Raamatust 101 eesti lille (T.Kukk) lugesid kõik ühe taime lühitutvustuse ning taime kohta käiva luuletuse. Käsitööhuvilistel polnud aega pikalt laua taga istuda, sest noortekeskusele tehtavad diivanikatted tahtsid tegemist - kes õmbles, kes triikis, kes mõõtis. Oli pikk ja tegus päev. (vaata pilte)
22.05 - Käsitööhuviliste tuumik tuli lõpetama Kõrgessaare noortemajale tehtavaid diivani- ja padjakatteid. Oli õmblusmasinate vurinat, triikimist ja mõõtmist ning tehtud tööd jäid noortemaja patju/diivaneid kaunistama. Rahuliku südamega mindi koju, et sügisel uute ideedega laetuna jälle koguneda. Hooaja lõpetuseks sobib väga hästi Ave Alavainu luuletus "Hiidlase portree" ...ja tagumik taeva poole, ja mullas on ikka see näpp... (vaata pilte)
30.05 - Lapimuttide teine tulemine - Lauka lapimuttide ja raamatukogu huviklubi käsitööde ühisnäitus valitsejamajas. (vaata pilte)

Aprill
04.04 - lasteaed Vigri vanem rühm Konnakesed käisid raamatukogus, et tähistada 02.aprillil olnud rahvusvahelist lasteraamatupäeva. Rääkisime H.C.Andersenist ja tema paljudest raamatutest ning lugesime muinasjuttu "Metsluiged".
20.04 - raamatukogu huviklubi õmbles raamatute kaitseks teksariidest ümbriseid. Kodust kaasa võetud vanad riided said uue kasutuse ja kaunistused pealekauba. Kirjandusliku poole pealt rääkisime Aino Pervikust - mitte loomingust vaid tema positiivsest ellusuhtumisest ja väljaütlemistest. (vaata pilte)
21.04 - digiuuenemine. Siret Lahemaa arvutikoolitus - Sireti õpilasteks olid Kõrgessaare raamatukogu käsitöö- ja raamatuhuvilised prouad.
Sel korral olid teemaks kaustad arvutis ehk kuidas neid teha, kuidas faile neisse ja neist liigutada. Samuti uurisime eesti.ee veebilehte. Kui lehekülg ise oli mõnele osalejale tuttav, siis seda, et igal ühel on oma eesti.ee meiliaadress ja sellele saabuvad teated tuleks edasi suunata, oli uudiseks. Ja et seltskond koosnes käsitööhuvilistest, siis ei saanud me mööda Pinteresti keskkonnast. Vahele oli veel juttu veebiturvalisusest ja kahtlaste e -kirjade äratundmisest. (vaata pilte)
Aeg kulus kiirelt ja nii tuli pildi tegemine meelde alles tunni lõpus. Leppisime kokku, et see ei jää viimaseks arvutitunniks.
26.04 - Terve laps on rõõmus - lasteaed Vigri Konnakeste rühm käis raamatukogus, kus rääkisime, mida on kasulik süüa ja mida laps peab tegema, et kasvaks suureks ja targaks ja terveks ning meel oleks rõõmuks. Kommi asemel sõime puu ja juurvilja. (vaata pilte)

Märts
23.03 - Koolivaheajal toimus Kõrgessaare noortemajas iga päev mingi tegevus ning 23.03 toimus koos raamatukogu huviklubi naistega üritus „Lambast lõngani“. Tegevuse eesmärk oli noortele tutvustada, kuidas saadakse villast lõnga alates lamba niitmisest. Huviklubi naised olid kaasa toonud kõik vajalikud vahendid - lambarauad, kraasid, voki, keripuud, viipsikud samuti villa, heide, lõnga jms. Kogenenumad meenutasid, nooremad õppisid ja harjutasid vajalikke tegevusi, loomulikult räägiti kõigest vajalikus järjekorras. Luisa õhutusel laulsime „Ketramas“ (Veere värten vurinaga, ketra vokk nüüd kiiruga…) ning ette sai loetud Ellen Niidu „Tere, tere lambatall.“ Koosviibimine lõppes Nadja juhendamisel kollaste tibude tegemisega. Ilus ilm pani muidugi noori õues mängimist eelistama, aga kes tulid, said targemaks. (vaata pilte)
13.03 - On märts ehk teatrikuu ning Konnakeste rühm käis raamatukogus, kus teemaks oli tänapäeva teater. Tutvusime ooperi, opereti, balleti ja muusikaliga - mis on nende erinevused, mis on sarnane, kus asuvad teatrikülastajad, kus orkester ning milline tegevus toimub lava taga. Loomulikult arutasime, kuidas teatris käituda, mis selga panna ja mida teha vaheajal. Vaatasime olulisemate teatrite - Estonia, Ugala, Endla ja Vanemuine - pilte ja samuti saalivaateid. Rääkisime, kus linnades need teatrid asuvad. Enamik lastest oli teatris vähemalt korra käinud ja teadsid täpselt, et teatris ei tohi lollusi teha ning ilusad riided tuleb selga panna. Kõige rohkem teati balletist, sest eelmisel sügisel külastas lasteaeda Vigri Eesti Rahvusballet, kus esitati "Balletilugu". (vaata pilte)
16.03 - Sarjast kodukandi huvitav inimene toimus kohtumine Hüllo-Kristjan Simsoniga. Teemaks oli usuelu ja kogudused Hiiumaal. H.-K. Simson andis sisuka ning huvitava ülevaate 2000 ja 2011 aasta rahvaloenduse andmete põhjal ja rääkis praegusest olukorrast Hiiumaa usumaastikul. Üllatav fakt oli see, et ligi 58% Hiiumaa rahvastikust ei seosta end mitte mingisuguse usuga, samas on esindatud paljud usundid. Räägiti ka muudest kogukonnale olulistest teemadest, kitsaskohtadest ja abistamisvõimalustest. Osalejad jäid väga rahule ja juba planeeriti jätkuüritust. (vaata pilte)
16.03 - Kogunesid käsitöö- ja kirjandushuvilised, kes määratlesid end uue nimega - Raamatukogu huviklubi. Meisterdamise käigus valmisid ülestõusmis- ehk lihavõttepühade teemalised kaardid ning kaunistused. (vaata pilte)
17.03 - Kalakeste rühma lapsed käisid raamatukogus kuulamas muinasjutte väikestele. Enamik valitud muinasjuttudest olid lastele tundmatud, kuid Punamütsike, Kolm põrsakest ja Tare-tareke tekitasid siiski äratundmisrõõmu. (vaata pilte)

Veebruar
01.02 - Raamatukogus toimus koostöös noortekeskusega sõbrapäeva kaardikonkurss. Kaarte sai hinnata 10 -da veebruarini. (vaata pilte)
15.02 - Raamatukogust välja - käsitööhuvilised käisid lasteaed Vigri kasvatajatega kogemusi vahetamas ning inspiratsiooni ja ideid leidmas. (vaata pilte)
15.02 - Eesti Vabariigi 99 -le aastapäevale pühendatud näitus "Wabariigi aegsed asjad" (vaata pilte)
Näitust on võimalik vaadata 15 veebr. kuni 24. märts. Näha saab aastatel 1918 - 1940 välja antud raamatuid, ajalehti, ajakirju, samuti isikutunnistusi, hobusepass, salmikud, kaartid ja mitmesuguseid esemeid, mida kodudes on hoolega hoitud. Motoks on Anna Haava luuletus " Ole valvel, vaba Eesti! (1935 a. " Laulan oma Eesti laulu" Noor -Eesti kirjastus)
20.02 - Turteltuid ja lembeluule. Inspiratsiooni saime 2017 aasta linnust. Iga osaleja otsis omale sobiva naisluuletaja lembeluuletuse ja käsitööhuvilised valmistasid kaarte. Osalejaid kogunes seekord palju,sest Liia oli jõudnud eluteel ümmarguse numbrini ja seda tuli vääriliselt tähistada, kuna tema on eestvedaja ja ideede generaator. Peale õnnitlusi alustas Liia luuletuste lugemisega - mõnel oli mitu luuletust, teistel üks. Kui alustas kaheksas daam oma luule esitlemist, taipasime,et kõik eelnevad olid valinud luuletused armastusest Hiiumaa, kodukoha või  kodumaa vastu. Siiski sai esindatud ka armastus mehe ja naise vahel ning üleüldise heakskiidu leidis Eha internetiavarustes leitud luuletus, mis võttis kokku kõik armastuse vormid Pealkirjaks oli " Siiras armastus" ja viimased kolm rida olid: "...ma armastan lihtsust ja soojust, ma armastan ausust ja tõde, ma armastan elu ja olen!" Ilma meesteta siiski ei saanud, lõpetuseks sai loetud Hando Runneli luulet,naisluuletajatest oli kõige enam esindatud Ave Alavainu luule, loeti ka Esta Aksli, Virve Osila, Helgi Kauberi, Kadi Kulli, Debora Vaarandi, jt luuletusi. Lõpetuseks jäi pisut aega tegeleda ka kaartide valmistamisega.
21.02
- Raamatukogus käisid Lasteaed Vigri rühm Kalakesed. Rääkisime Eesti Vabariigi 99-st sünnipäevast - kuidas läbi aastate vabariik tekkis, rahvuslillest,-kivist,-linnust ja -kalast, kõigist presidentidest ja riigi sümboolikast. Lisaks lugesime A.Perviku "Presidendilood" ning Ü.Pikkovi "Presidendi torukübar".

Jaanuar
24.01 - Külas lasteaed Vigri vanem rühm Kalakesed. Teemaks "Põhja- ja lõunamaa loomad" - Millised loomad elavad külmas, millised palavas? Kas elavad karjas koos või perena või üksikult? Kes keda või mida sööb? Miks kaelkirjak ja kaamel harva joovad? - kõik need küsimused saavad vastused.
26.01 - Külas lasteaed Vigri noorem rühm Konnakesed. Teemaks "Rahvalooming ja rahvajutud" - Lugesime eesti loomamuinasjutte.
26.01 - kogunesid kirjandus- ja käsitööhuvilised, et arutada tegevusplaane seoses laste ja noorte kultuuriaastaga. Merekultuuriaasta lõpetuseks lugesime raamatut "101 eesti laeva".

      Väljapanekud

      Laenutusosakonnas 

  • Raamatusari "Punane raamat"
  • Vaapo Vaheri mälestusnäitus

      Väliskirjandustoas 

  • Raamatusari "Säravad naised" ja raamatud naistest

      Lastekirjandustoas

  • 2023. aasta tunnustatud lasteraamatud

      Näitused

  • Marian Lavingu käsitöö ehete näitus "Voolamise võlu"

 

LAENUPILET 1

Go to top