avatud raamatukoguRahvaraamatukoguteenuse kvaliteedihindamise mudel ütleb, et Eesti raamatukogutöötajad tegelevad regulaarselt enesetäiendamisega kutsestandardis nimetatud pädevuste arendamisteks. Töötajad osalevad siseriiklikel ja välislähetustel, et õppida tundma parimaid praktikaid teistest Eesti ja välisriikide raamatukogudest.
Nii toimus 5.- 8. novembril külastus Iirimaale Dublinisse, kus tutvuti ühtse Iirimaa rahvaraamatukogude võrgu ja automatiseerimise projektiga. Osalejateks olid maakonna- ja keskraamatukogude esindad üle Eesti.
Nelja päeva jooksul külastasime mitmeid raamatukogusid, nende hulgas viiekordset Lexicon raamatukogu, kus lisaks raamatute laenutamisele on võimalik kasutada kohapeal 3D printereid ja sülearvuteid, kasutada printimise, kopeerimise, skaneerimise võimalusi ning vaadata päevakajalisi näituseid. Nagu juba paljudes Euroopa kaasaegsetes raamatukogudes, oli ka Dublini raamatukogudes oma loomeruum ehk The Project Room, kus külastajad saavad oma loomingulise poole valla lasta.
Kõikides külastatud raamatukogudes olid eraldi lastealad, kus võis leida nii lastele kohandatud madalaid raamaturiiuleid, omanäolisi lugemispesasid, huvi tekitavaid raamatuid kui ka interaktiivseid mänge. Võrdluseks, tudengialad seevastu olid seatud selliselt, et keelatud olid nii söömine ja joomine kui ka sosistamine. Ikka selleks, et raamatukogus oleks paik, kus vaikselt süvenedes õppida.
Sügava mulje jättis Deansgrange avatud raamatukogu. Mis on avatud raamatukogu? Avatud raamatukogu pakub lugejatele pikendatud lahtiolekuaegu väljaspool tavapärast külastusaega. Ja sedasi seitse päeva nädalas hommikul kaheksast kuni kümneni õhtul. Sisenemine käib uksel lugemiskaardiga viipamise teel ning laenutusautomaadi abil saab tagastada ja laenutada teavikuid. Iirimaa on seadnud eesmärgiks avada aastaks 2022 vähemalt 100 ning jõuda järgmise kümnendi jooksul kahesaja avatud raamatukogu rajamiseni.

Hea meel on, et selline raamatukogu mudel on jõudmas ka Eestisse. Järgmise aasta jooksul planeerime muuta Kärdla Raamatukogu avatud raamatukoguks. Oleme selles protsessis, meil on juba kasutusel laenutus-tagastusautomaat, varsti on vahetamisel uksed, paigaldame turvaväravad ja vastavad sisenemissüsteemid. Järgmisel aastal peaksime töödega jõudma lõpule.

Iirimaa rahvusraamatukogu haldussüsteem (LMS) on hetkel raamatukoguteenuste pakkujate hulgas maailmas juhtival kohal; samuti ressursside jagamise tõhustamisel ja selle suurendamisel ning rahvaraamatukogu teenuste levitamise muutmisel. LMS hõlmab üleminekut 31 eraldiseisvalt raamatukogu haldussüsteemilt ühele süsteemile, mis pakub lugejatele juurdepääsu raamatukogu poolt pakutavatele teenustele üle riigi.
Eesti raamatukogudes on praegu kasutusel kolm erinevat süsteemi: Sierra, Urram ja RIKS. Iirimaa eeskujul soovib Eesti samuti üle minna ühtsele raamatukogu infosüsteemile, et lugejad saaksid ühtse süsteemi kaudu vaadata, millises raamatukogus temale sobiv teavik asub ja seda sealt siis laenutada. See teeb raamatukoguteenuse kasutamise lugejate jaoks mugavamaks.

Õppereisi viimasel päeval külastasime grupiga Trinity Collage raamatukogu, mis on üks muljet avaldavamaid raamatukogusid maailmas, hoides endas oma 200 000 vanimat raamatut.
Kokkuvõtvalt võib öelda, et Dublini raamatukogud on avarad, kaasaegsed ning paljusid tänapäeva võimalusi pakkuvad keskused. Nende nägemine andis uusi ideid ka oma töös.

Kerli Varrik
Arendusspetsialist-vanemraamatukoguhoidja 

      Raamatute ljapanekud

      Laenutusosakonnas 

  • Põhjamaade kirjanduse nädal - Islandis ja Islandist
  • Kulturirikkuse aasta 2024

      Väliskirjandustoas 

  • Margaret Atwood
  • Astrid Lindgren
  • Kazuo Ishiguro

      Lastekirjandustoas

  • Jõuluraamatud

      Näitused

  • Näitus  ennast nähtavaks tegemise vahenditest liikluses -  "Olen silmapaistev!"

 

LAENUPILET 1

Loe raamatukogus digilehte

Go to top