290916 porgand poske ei punnita 20161117 1593613468Mihklipäeval, s.t. 29-l septembril kutsusid Kõrgessaare noortemaja ja raamatukogu noori ning täiskasvanuid osalema üheskoos köögiviljatoitude valmistamisel ja hoidiste maitsmisel. Tegevuse eestvedajad olid Liia Toom ja Vivian Tülp.
Raamatukogu huviringi naised tõid erinevatest puu- ja köögiviljadest valmistatud hoidiseid, moose, kompotte ja mahlu, ei puudunud ka seened - soolatud, hapendatud kui marineeritud kujul. Igaühel oli midagi põnevat, mille retsepti lahkelt ka teistega jagati. Kõige enam jäid meelde Linda marineeritud kurgid, Aino vaarikamoos šokolaadiga, Marje õuna – sinepikaste, Tiia toodud tatraõite ja kanarbikuteed, mis olid põneva mekiga ja maitsesid kõigile, Nadja oli küpsetanud saia, Liisa porgandikoogi ja viimased kaks toodet kadusid laualt kui nõiaväel.
Kaasa võetud aedviljadest seati valitsejamaja saalis üles väljapanek - maapirnid, aed- ja põldoad, astelpajumarjad, tšillid, peedid, kaalikad, suvikõrvitsad, tomatid jne. Eha porgandid olid lausa nelja värvi - punased, valged, kollased ja lillad.
Leelo korraldas lastele küsitluse, et kas köögivilju tuntakse - teatakse ja kuidas maitsevad (mõni laps saigi pärastpoole meeliülendava maitseelamuse, sest ei uskunud targemate juttu tšilli kohta). Koos valmistati seene – ja porgandisalatit ning kui ettevalmistused said tehtud istuti üheskoos (15 täiskasvanut ja 6 last) lauda, et kõike maitsta. Erinevad salatite – hoidiste seas oli esindatud kaks Leida Tõnismaa retseptide järgi tehtud hoidist – pihlakad siirupis ning köögiviljasalat
kapsaga. Õunad olid kõige erinevamal moel esindatud - nii toorelt, ahjuõuntena, moosina, kompotina, mahlana, kuivatatuna..
Huviringi naistel oli hea võimalus oma teadmisi noorematele edasi anda ja samas ennast noorte huvide- tegemistega kurssi viia. Üheskoos on mõnus!

Ludmilla Träder
osaleja