PRESSITEADE
4. OKTOOBER 2022

Täna, 4. oktoobril möödub 80-aastat Hiiumaa poetessi Ave Alavainu (1942-2022) sünnist. Hiiumaal toimub sellel puhul erinevaid sündmusi. Ühtlasi nägi ilmavalgust uus raamat „Sündinud Hiiumaal“.

Luuleraamat „Sündinud Hiiumaal“ on antud välja Hiiumaa kirjanduse teema-aastal ja mõeldud tänavu Hiiumaal sündinud lastele. Valik on tehtud Ave Alavainu kahe varasema raamatu „Sündinud aprillis“ ja „Sündinud novembris“ põhjal.

„Loa raamatu koostamiseks ja väljaandmiseks sain Avelt endalt tänavu veebruaris, kui talle sellest ideedest rääkisin,“ ütles Hiiumaa turismiklastri juht Kristel Üksvärav. „Avele mõte meeldis ja ta rõhutas, et iga lapse esimene kingitus peab olema raamat“.

Luuletuste valiku tegi Kaja Paulus Kärdla linnaraamatukogust. Raamatukest illustreerivad Hiiumaaga seotud fotod, mille autorid on Ivo Panasjuk, Argo Nurs, Toomas Kokovkin. Kujundas Mariliis Aiaste. Idee autor Kristel Üksvärav. Väljaandja Hiiumaa Arenduskeskus.

Ave Alavainu tuli Hiiumaale elama 1976. aastal. Ave ise on öelnud, et ta emigreerus läände abiellumise teel, Nõukogude riigipiiri ületamata. „Olin natuke liiga palju ajast ees, kuna mõtlesin, et linnast peab ära tulema, sest kõik hakkavad seda varsti tegema ja siis pole maal enam kohta.“ Saarel omaksvõtmise ja hiidlaseks saamise kohta ütles ta aga nii: „Hiidlastel on sedaviisi, et viis aastat ei usuta, et pidama jääd. Aga üheksa aastaga saad kodakondsuse. Hiidlaseks ei saada kunagi, aga kodakondsuse saad siis, kui sa vähemalt neli põlve tead inimesi ümberringi ja perekonnanime järgi oskad koju saata.“ Loe viimast intervjuud Ave Alavainuga siit

Sellel nädalal on Ave Alavainu loomingu väljapanekud kõikides Hiiumaa raamatukogudes. Toimuvad kirjandusmängud, vestlusringid, vaadatakse erinevaid kirjanikuga seotud videomaterjale. Täna kell 18 toimub Kärdla kultuurikeskuses Ave Alavainu 80. sünniaastapäeva tähistamine „Elagu elu“.

2022. aasta on Hiiumaal pühendatud kirjandusele. Kirjanduse aastasse jäävad mitme Hiiumaaga seotud kirjaniku ümmargused tähtpäevad:  Paul-Eerik Rummo 80, Tõnu Õnnepalu 60, Ave Alavainu 80. sünniaastapäev. Kui rääkida Hiiumaaga seotud kirjanikest laiemalt, siis seda loetelu rikastavad veel nt Vaapo Vaher, Fred Jüssi, Marie Under, Julius Oengo, Jaan Kross, Ellen Niit, Viiu Härm-Rummo, Aino Kallas, Herman Sergo, Esta Aksli jt. Hiiumaa kirjandusaasta raames toimus suvel ka esimene Hiiumaa kirjandusfestival.

Hiiumaa kirjanduse teema-aasta korraldaja on Hiiumaa turismiklaster koostöös Hiiumaa valla ja Kärdla raamatukoguga. Hiiumaa turismiklastri tegevusi toetab Euroopa Regionaalarengu Fond Piirkondade konkurentsivõime tugevdamise meetme kaudu.

Lisainfo:
Kristel Üksvärav
Hiiumaa turismiklastri juht
5156329
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
www.hiiumaa.ee

• Raamatusari "Punane raamat"
  • Vaapo Vaheri mälestusnäitus

• Raamatusari "Säravad naised" ja raamatud naistest