img 0349Sügisperiood tõi Hiiumaa raamatukogutöötajatele õppereisi Tallinnasse ja kolm veebikoolitust.
Novembrikuu esimeses pooles külastasime Tallinna Linnaarhiivi. Meid võttis vastu juhataja Küllo Arjakas, kes tegi meile majas kahetunnise ekskursiooni. Omanäoline arhiiv asub kolmes ajaloolises hoones Tallinna vanalinnas Tolli 4, 6 ja 8 majades.

Linnaarhiivi tegevusvaldkonda kuulub peamiselt arhiivinduse koordineerimine Tallinna linna asutustes, arhivaalide kogumine ja säilitamine ning neile juurdepääsu võimaldamine. Kui oleme harjunud, et rahvaraamatukogusid saab külastada enamasti kuuel päeval nädalas, siis Linnaarhiivi raamatukogus olevate trükistega saab tutvuda ainult arhiivi uurimissaalis ja ette teatamisega.

Tallinna Linnaarhiivi raamatukogus on üle 18000 teaviku, põhiliselt 19. ja 20. sajandist. Kõige enam on esindatud Tallinna, Eesti ja Baltimaade ajalugu käsitlev kirjandus. Arhiivi seinad kaitsevad ka Eesti vanimat dokumenti – paavsti saadiku Modena Wilhelmi ürikut aastast 1237. Selle ürikuga kuulutas Wilhelm Tallinnas välja Saksa-Rooma keisri Friedrich II määruse, millega kõigil soovijatel lubati oma varandust vabalt kirikule annetada.

Lisaks õppereisile oli meil erakordne võimalus osa saada kolmest veebikoolitusest, mis tõsi küll, alguses planeerituna kohapeal läbiviimiseks mõeldud olid. Kuigi uute rangemate koroona piirangute tõttu otsekontaktis koolitajatega kohtuda ei saanud, õnnestusid veebikoolitused suurepäraselt.

Tõlkekirjanduseset üldiselt ja kirjastaja tööst rääkis meile kirjastuse Varrak tõlkija Krista Kaer. Emotsioonide mõjust meie tervisele ning kuidas läbi mõttemustrite märkamise muuta oma elu kvaliteeti, andis teadmisi edasi psühholoog Rita Rätsep. Autismispekri häirega laste eripäradest ja nendega suhtlemisvormidest rääkis Haridus-ja Noorteameti psühholoogia peaspetsialist Tiina Talussaar.

Rahastuse õppereisi ja koolituste jaoks saime Kultuuriministeeriumi raamatukogude arendamise programmist meie projektile „Koostöö tugevdamine maakonnas ja mujal “.

Kerli Varrik
arendusspetsialist-vanemraamatukoguhoidja