J.OengoLuuletaja ja lastekirjanik Julius Oengo (1936. aastast Õngo; pseudonüümid J. Oro ja Oro) sündis 16.03.1901 Hiiumaal.
Esimesed eluaastad veetis Julius Oengo vanaisa juures Harju külas Pleesi talus. Alghariduse omandas Haapsalus, jätkates õpinguid Tallinnas. Aastatel 1920–1922 õppis Oengo Kõrgemas Kunstikoolis Pallas. Ta on töötanud õpetajana Aruküla algkoolis Hiiumaal, Tartus, Tallinnas ja Vasalemmas, õpetades viimases neist kirjandust, saksa keelt ning töö- ja kunstiõpetust. 
Oengo on kirjutanud üle 400 luuletuse, neist üle 50 on viisistatud (nt "Minu valge hani", "Kaera-Jaan", "Taevas paistab päike, olen lõoke väike", "Tiliseb, tiliseb aisakell", "Üle lume lagedale"). Esimesed luuletused ilmusid ajakirjas Laste Rõõm, mille tegevtoimetaja ta aastatel 1923–1934 oli. Samuti on ta kaasautorina kirjutanud mitu lugemikku ja aabitsat. Temalt on ilmunud hulgaliselt lasteraamatuid (nt "Muna", "Noored öökullid", "Hiir rätsepaks") ning mõned luulekogud täiskasvanuile (nt "Minu päev", "Aegna").
23. augustil 1941. aastal arreteerisid ta Eestist taganevad punaarmeelased. Ilmselt hukati ta mõni päev hiljem Paldiskis.

      Väljapanekud

      Laenutusosakonnas 

  • Aeg aeda planeerida
  • Eestimaa mälestustes

      Väliskirjandustoas 

  • Igal majal oma lugu

      Lastekirjandustoas

  • Raamatud sõprusest - "Sõprus on suurim aare"

      Näitused

  • Klaasikunstnik Kalli Seina näitus "Jäägitu"

 

LAENUPILET 1

Go to top