H.SergoHerman Sergo (1.oktoober 1911 Jausa, Käina vald - 28.september 1989 Tallinn) oli eesti kirjanik.

Ta töötas muu hulgas madruse ja tüürimehena ning 1941. aastal lõpetas Tallinna Merekooli kaugsõidukaptenina. Aastatel 1942-1945 oli ta Punaarmees ning aastani 1965 sadamateenistuses Leningradis ja Tallinnas. Sergo kirjutas palju mere ainelisi ning sageli ka omaeluloolisi jutte ja romaane.

Käesoleval aastal möödub 35.aastat raamatusarja "Näkimadalad" ilmumisest. Romaan koosneb kolmest raamatust.
I raamatu tegevus toimub vahetult pärast Eestimaa liitmist Vene impeeriumiga. Sündmustikku, mida peamiselt kannavad kolm noort randlast, on põimitud ka rohket etnograafilist ainestikku.
II raamat jälgib esimesest raamatust tuttavaks saanud inimeste käekäiku ligi 15 aastat hiljem, 1725-1726. Saarte ja rannakülade rootsi kogukonna võitlus oma vabaduse eest kestab, sel pinnal areneb dramaatiline konflikt romaani peategelase ja Kõrgessaare (Hohenholmi) mõisniku vahel.
III raamatu tegevus haarab aastaid 1779-1783, s. o. perioodi, mil Hiiumaa rootslaste võitlus oma õiguste eest jõuab saatuslikku pöördepunkti: Katariina II 1781. aasta ukaasi alusel sunniti üle 1000 rootslase ümber asuma Dnepri alamjooksule. See sündmus koos oma eellooga ongi III raamatu teljeks.

Alates 1. oktoobrist, mis on ka Herman Sergo sünnikuupäev, on Hiiu Valla Raamatukogus avatud tema raamatute näitus/väljapanek.

Kohtume raamatukogus!