Viiu Härm3. juulil tähistab sünnipäeva meie armastatud luuletaja ja fotokunstnik Viiu Härm. Ametlikud allikad nimetavad teda näitlejaks ja luuletajaks, kuid hiidlased tunnevad teda pigem luuletuste ja imeilusate loodusfotode kaudu.

Võtan Viiuga ühendust, et teha ettepanek tähistada raamatukogus tema sünnipäeva. Viiu jääb meie jutuajamises tagasihoidlikuks. Ta ütleb: „Mul on kuhjaga tegemisi, mida teha tahaks, aga aega ei jätku. Nii pole aega sünnipäevale suurt mõeldagi. Pealegi on mu sünnipäev alati olnud koos laulupeoga. Et mis pidu siis veel!?“

Pakun talle välja, et teeme väljapaneku tema teostest. Viiul on välja antud mitu luulekogu: „Pealkirjata“ 1973; „Luuletusi, lugusid ja midagi ka Margareetast“ 1978; „Sina, jõgi“ 1984; „Keegi teeline“ 2004; „Oh sind tüdrukut“ 2009 ning kaks romaani: „Duubel kaks“ 2000 ja  „Õhuaken“ 2004. Viimase romaani eest sai ta 2005.a Ed.Vilde nimelise kirjandusauhinna.

Viiu vastab sellele ettepanekule nõustuvalt: „Raamatukogus väljapanek raamatutest on küll kena mõte. Aeg läheb edasi ja lugejadki vahetuvad. Uutel uued lemmiteosed, eks ole see asjade loomulik käik. Väike meeldetuletus ei teeks paha.“

Pakun talle välja ka võimaluse eksponeerida fotosid. Viiu on tubli interneti-inimene. Tal on oma fotoveeb http://viiu.pri.ee kus neid pilte näha saab. Viiul on ka facebooki konto, kuhu ta samuti fotosid üles laeb. Kes veel tema sõber facebookis pole, võiks ta sõbraks saada. Viiu hea kompositsiooni taju, piltide värvid ja teostus loovad võrratud teosed.

Teen Viiule veel kaks ettepanekut. Arutame, kas ta oleks valmis kohtumisõhtuks lugejatega. Ta meenutab soojalt ühte juuliõhtut, kui toimus tema luule- ja pildiõhtu Soera muuseumis (2013): „Soera muuseumis oli kord mu luule- ja pildiõhtu, lugesin vaheldumisi oma luulest komposistioone ja näitasin ekraanil looduspiltide komplekte. Tore õhtu oli vanas talutares, mulle juba lapsepõlves väga koduses... Küsiti palju ja tekkis tõeline dialoog minu ja auditooriumi vahel. See oli mul suur töö. Tulevikus võime millegi taolise peale mõelda. Uuema tehnikaga ja ehk ka paremates tingimustes. Võibolla mornis novembris, siis kui saarel vaikseks jääb.“

Annely Veevo

Hiiu Valla Raamatukogu direktor